Pozemské klívesové nástroje dohnaly Albedor

5. srpna 2010 v 21:39 | Robin Hronek |  Osobní neobvyklé zkušenosti RH ohledně hudby
Původně jsem toto měl napsat na svůj vlastní blog, ale sem se to bude víc hodit, nehledě na to že bych sem chtěšl něco napsat ne jako pouhá redakce RHMUSIC.org ale jako já sám. Jde mi totiž o to že se mi nedávno podařilo zjistit že  již existuje celá řada elektrofonických klávesových nástrojů na hraní a skládání hudby, které jsem již více než před deseti lety používal se svými přáteli z Albedortu na pořádné provedení mé vlastní hudební tvorby.

Jak jsem na to přišel? Klub českých fanoušků hudby mého vzoru pro hudební tvirbu - francouzského skladatele Jeana Michela Jarreho má na Facebooku stránku kam i já v poslední době dávám odkazy nma videa z YouTube, kde je Jarre.  Některá videa z celého světa jsou od jeho fanouášků z nichž někteří sami natočili nějaká videa kde hrají jeho hudbu na jediný nástroj přičemž to často zní verlice přesně hjako originál s malými odechylkami způsobenými tím že se tu sklkadbu ten člověk nenaučil úplně přersně, nebo ten nástroj nemá úplně přesně Jarreho zvuky, ale je to ono a ten člověk sdokonce i moc nehraje. To mne velice překvapilo a zaujako.

DORS Supersynthboard CZ-80 vs Korg PA 50

U Marie Smaulové je k dispozici DORS CZ-80 který je dovezen z Albedoru a je dnes asi už 15 let starý. Nekslavnější album Jeana Michela JUarreho - Oxygene na tom lze zahrát celé včetně všech zvukových efektů téměř přesně. Mám pocit že  z půviodního Oxygenu mi třeba Oxygene 2 na Dorsdu CZ-80 zní lépe než Jarreho originál. Pžijde mi to zajímavější. Oxygene 4 je od originálu k nerozeznání.

Co se týká Korgu PA 50, na rozdíl od Dorsu CZ-80 jsem na něj nehrál ale velmi pozorně jsem sledoval videa na YouTuve jak na to někdo hraje třeba Oxygene 7, který byl velice blízko originálu. Se svým o 15 let starším kolegou z Albedoru má podle troho co jsem vypozoroval společný seqwuenser, ale ovládání mi připadalo trochu složité. Také mne překvapilo že ten Korg neměl disketovou jednotku, kam se uloží napreogramované skladby aby se hrála jen melodie a občas ani to ne.

Techno umí oba nástroje výborné Na Dorsu CZ-8% to víme protože v tomto hudebním stylu skládá valnou většinu svých písniček Marier Smaulová sama často s připojením k počítači nebo v kombinaci s pozemským sequenserem Roland MC 808.

Podobně schopné jsou již i jiné nástroje jako třeba Roland G70 nebo Yamaha Tyros 3. Na to tam ale nikdo Jarreho nebo Vangelise nehrál, ale oproti tomu kolik nástrojů a různých dalších zařízení potřebuje Jarre na půcodní Oxygene, je to pokrok.

R.H.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama